PROPOLIS

, ,
Dr Jerzy Gala

Propolis to lek Natury,
odmienny niż różne mikstury
i syntetyczne leki,
co przynosisz z apteki.
A więc zamiast do apteki,
chodź po leki do pasieki.

Propolis czyli kit pszczeli to balsamiczno-żywiczna substancja pozyskiwana przez pszczoły z żywic i wydzielin woskowych drzew i innych roślin wzbogacona przez pszczoły w enzymy. Pszczoły gromadzą propolis w celu ochrony ula przed działaniem czynników chorobotwórczych, takich jak bakterie wirusy i grzyby.

Propolis wykazuje również działanie znieczulające,regenerujące, imunostymulujące, przeciwzapalne, detoksykujące, żółciopędne, rozszerzające naczynia, przeciwmiażdżycowe, przeciwnowotworowe i przeciwutleniające. 

Propolis to naturalny lek o szerokim spektrum działania.
Na pierwszy plan wysuwają się bardzo silne właściwości antybakteryjne propolisu. Propolis działa również na grzyby, wirusy i inne drobnoustroje patogenne. Propolis leczy i zapobiega chorobie wrzodowej.

Dzięki silnym właściwością antybakteryjnym propolis wykazuje wysoką skuteczność w leczeniu :
- wrzodów żołądka i jelita grubego (działa na baterie Heliccobater pyroli która wywołuje powstawanie wrzodów a nawet może doprowadzić do rozwoju nowotworu, likwiduje wrzody działa szybciej niż dostępne leki)
- pooperacyjnym wrzodów - znakomicie regeneruje tkankę wcześniej zajętą przez ogniska wrzodów.
- hemoroidów i infekcji pochwy
- leczeniu zmian skórnych tj.: trądziku, opryszczki.
Propolis można stosować również zewnętrznie w postaci okładów. Znakomite rezultaty przynosi zastosowanie propolisu w leczeniu różnego rodzaju ran, oparzeń, odleżyn, wrzodów zewnętrznych, ran pooperacyjnych.

W tym celu należy sporządzić roztwór a następnie przemywać ranę 2-3 razy dziennie nasączonym wacikiem. Rany goja się dużo szybciej i w większości przypadków nie pozostawiają blizn.
Można również robić kompresy na rany i nakładać pod plaster lub bandaż.

Propolis dzięki silnemu działaniu antybakteryjnemu przyjmowany wewnętrznie doskonale działa na stany zapalne niemal całego układu pokarmowego. Poczynając od jamy ustnej ( różnego rodzaju stany zapalne w tym paradontozę), poprzez przełyk, choroby żołądka, jelit, wątroby, woreczka żółciowego, nerek oraz pęcherza moczowego.
Propolis wykazuje działanie na nerki powodując skuteczniejszą pracę nerek oraz dużo szybszą niż inne leki likwidację stanów zapalnych.
Propolis pobudza pracę jelit dzięki czemu częściowo przetrawione pożywienie nie zalega w jelitach i nie dochodzi do rozwoju chorobotwórczych bakterii.
Propolis spełnia rolę oszczyszczającą organizm ponieważ znakomicie pobudza wydzielanie żółci, działa regenerująco na wątrobę, leczy stany zapalne woreczka żółciowego.
Szerokie spektrum działania propolisu pozwala na zastosowanie w reumatoidalnym zapaleniu stawów, oraz w innych stanach zapalnych stawów.
Wykazano również że Propolis działa na : amebę, toksoplazmę (toksoplazmoza) oraz inne choroby odzwierzęce.
Zastosowanie Propolisu w Paradontozie:
Propolis dzięki właściwością antybakteryjnym eliminuje bakterie z jamy ustnej, minimalizując w ten sposób powstawanie nowych stanów zapalnych. Dodatkowo propolis poprawia krążenie w tkance przyzębnej, łagodzi powstałe stany zapalne i regeneruje miazgę zębową. Propolis wykazuje działanie przeciwbólowe i regenerujące. Zdecydowanie ułatwia gojenie ran.
W przypadku paradontozy najczęściej stosuje się propolis w formie nalewki (pijąc lub/i nacierając nasączonym wacikiem miejsca zmienione chorobowo). Można również stosować propolis nierozpuszczony tzn. żuć uformowaną bryłkę, wcześniej ogrzaną w dłoniach lub w woreczku zanurzonym w ciepłej wodzie.
Ponieważ za przyczynę paradontozy przyjmuje się ogólnoustrojowe osłabienie obok propolisu pomocny w leczeniu jest pyłek pszczeli, który dzięki swoim właściwością leczniczym w tym suplementacji witamin może ograniczyć dalszy postęp choroby.
Oprócz wymienionych wyżej dobrodziejstw propolisu wskazuje się na zbawienne zastosowanie tego naturalnego specyfiku w :
- leczeniu nadciśnienia (obniża ciśnienie krwi)
- profilaktyce zawału serca, udary mózgu
- miażdżycy
- bolesnych menstruacjach
- chorobach gardła, przeziębień,
- zapaleniu płuc ( pomocny)
-  leczeniu prostaty




Przepis na sporządzenie nalewki propolisowej:
Rozpuścić 100g propolisu w 0,5l 70 % spirytusu a następnie odstawić w zaciemnione miejsce na około 3 tygodnie.
Po upływie wspomnianego czasu nalewka jest gotowa do spożycia.
Nalewka szczelnie zamknięta może być przechowywana wiele lat, jednak wskazane jest aby została wykorzystana w ciągu roku od sporządzenia.
Ponieważ część źródeł podaje że istnieje możliwość dodania do roztworu wody dodam (opierając się na wynikach badań), że największą skuteczność osiągnął propolis rozpuszczany w roztworze 70 % alkoholu.
Dawkowanie:
- przy wrzodach wypijać codziennie około 40-50 kropli roztworu. pić na czczo.
Leczenie powinno trwać co najmniej pół roku
- przy nadciśnieniu około 30 kropli
- przy prostacie ok. 30 kropli
- przy stanach zapalnych dawkę należy zwiększyć dwukrotnie
- dzieciom zalecane jest podanie połowy dawki (rozcieńczonej z wodą)

Propolis działa jak antybiotyk
Nie posiada skutków ubocznych